Unikátní putovní výstava „Bible na cestách“

13.7.18

Bible na cestáchje název putovní výstavy, která přináší na 230 ojedinělých či zajímavých výtisků
a artefaktů. Prohlédnout si můžete Bibli z roku 1693, vydání ilustrované surrealistickým malířem Salvadorem Dalím, 200 let starý fragment Tóry s textem z páté knihy Mojžíšovy, Písmo svaté v českém jazyce z roku 1888 nebo komiksové vydání v elektronické podobě. Výstava Bible na cestách je otevřena 10.–26. července ve všední dny od 10:00 do 18:00 hod. v Domě kultury Kladno, nám. Sítná 3127.

Výstava Bible na cestáchvznikla díky slovenskému občanskému sdružení Biblia na cestách. Hlavní myšlenkou je seznámit širokou veřejnost s Biblí, knihou knih, nejen z pohledu historického, ale také z pohledu jejího významu ve společnosti a kultuře. Za více jak půl roku se podařilo získat na 230 exponátů z různých období, v různých jazycích a vydáních.

Výstava je rozdělena do tří tematických okruhů. Prvním z nich je okruh s názvem Původní jazyky, ve kterém jsou vystaveny nejstarší dochované exempláře, jako např.: Hebrejská Bible, Pět knih Mojžíšových v překladu rabiho Karla Efraima Sidona či Tóra v hebrejštině a jidiš z roku 1822. V okruhu českých historických knih je k vidění Nové vydání Bible kralické, tzv. šestidílky, první vydání Melantrichovy Bible z roku 1549 a další. Ve třetím okruhu jsou k vidění neobvyklé a zajímavé publikace od voděodolné a nehořlavé Bible, Minibible, přes Bibli pro kovboje nebo motorkáře, až po namluvenou Bibli v jazyce pidgin english z tichomořského ostrova Papua-Nová Guinea.

Tento článek vydal: Juraj YfJ |  Pátek, 13. Červenec, 2018 v 18:52. Můžete navázat na odpovědi tohoto článku prostřednictvím zdroje RSS 2.0 . Komentáře i pingování nejsou momentálně povolené.

Kometáře nejsou povoleny.